Tjekkiet ligger midt i det bjergrige Centraleuropa. Alligevel er det ikke det vi hører om, når vi taler om spor ude i Europa. Vi hører meget om Tyskland, Italien og Sverige. Men faktisk er der rigtig mange spor rundt i Tjekkiet, som udmærker sig ved at have alle sværhedsgrader, anderledes terræn end i Danmark og så kørsel i områder hvor man får de flotteste naturoplevelser.

Derudover ligger Det nordlige Tjekkiet ikke mere end små 10 timers kørsel fra Danmark. Tjekkiet er generelt noget billigere end både Danmark og Tyskland, og priserne for ophold på de forskellige destinationer er værd at lægge mærke til, for det er ikke dyrt.

Vi har talt med Czech Tourism, omkring gode spor i Tjekkiet, og her er nogle af de gode forslag de kom med.

Bonus: Vil du med MTBX og AktivFerie til Tjekkiet? Læs mere her

Trutnov Trails_1_source_Trutnov Trails
Photo: Czech Tourism

Bohemian Schweitziske nationalpark

Bohemian Switzerland_1_source_¼eské µvýcarsko o.p.s.
Photo: Vaclav Sojka – Czech Tourism

Bohemian Schweiziske national park  ligger i den nordlige del af Tjekkiet. Området er et 97 km2 stort område, hvor af 97% er skov. Området ligger i store bjergformationer, med områder med særpræget natur og klipper, som gør området til en naturoplevelse ud over det sædvanlige, og gør det super godt at køre MTB i.

MTB Adventures er en privat leverandør af forskellige ture og ophold. Der kan både arrangeres ture på begynder niveau og ture for den erfarne rytter. De har guider der kender området, hvor man samtidig med at køre på forskellige spor, også kommer forbi de karakteristiske sandsten skulpturer.

1-Bohemian Switzerland_4_source Vaclav Sojka_CzechTourism
Photo: Vaclav Sojka – Czech Tourism

Jizera mountains – Singltrek pod Smrkem

Singltrek pod Smrkem ligger i den del af Tjekkiet, der grænser op til det sydøstlige hjørne af Tyskland. Det er et stort mountainbike område, der af IMBA (International Mountainbike association) er blevet kåret som det syvende bedste mountainbike område i verden. Der er her tale om det område, hvor UCIs verdensmesterskaber 2016 vil bliver afholdt fra 29. juni til 3. juli 2016.

Singltrekpod Smrkem_4
Photo: Czech Tourism

Singltrek pod Smrkem er det MTB center, hvor man tager udgangspunkt i, når man skal på mountainbike tur i Nové Město. Her er der de faciliteter der er behov for. Man klæde om, få en forfriskning, vaske cyklen, og så kan man få teknikundervisning. Her er en cykelbutik, mulighed for hotelovernatning og så er der lige ved centeret, og midt blandt sporerne en campingplads – Singltrek Centrum Camping.

Når man taler om navnet Singltrek, er det ikke bare den tjekkiske måde at skrive singletrack, men også det navn, som netop virksomheden bag Singltrek pod Smrkem bruger. De associere det med, at kunne levere spor af høj kvalitet, at der er gode adgangsmuligheder til sporerne og at man bliver taget i mod med åbne arme af folkene omkring centeret.

Photo: Czech Tourism
Photo: Czech Tourism

Sporerne ligger omkring og på skræningerne til bjerget der hedder Jizera. Jizira er 1.124 m. højt, sporerne slanger sig rundt på skråningerne omkring byen Nové Město pod Smrkem. Der er flere

Photo: Czech Tourism
Photo: Czech Tourism

ruter at vælger i mellem, og alle ruter er delt op i 4 niveauer: Grøn, blå, rød og sort. Sværhedsgraden går fra den grønne, som er for begynderen, børnene med forældre til den sorte, som er sporet for den erfarne rytter, der er klar op udfordringer og har teknikken i orden.

Singltrek Pod Smrkem har på deres hjemmeside en meget fin præsentation af de forskellige niveauer, og på deres kort over området, kan man se, hvilke niveauer, de forskellige ruter har.

Der er her tale om et af Tjekkiets fremmeste steder for mountainbiking, som igen ligger tæt på den tyske grænse, få timers kørsel fra Berlin, og 7 timers kørsel fra den danske grænse.

Tjek deres hjemmeside ud her:

Rychleby trails

Rychleby trails ligger omkring byen Černá Voda. Ved Trail informations centeret, starter turen. Her er der en cykelbutik, et testcenter hvor man kan leje fuldaffjedrede GT cykler, en MTB teknik skole, cafe, suvernirs og det der nu høre sig til. Der er mulighed for overnatning på hotel, men også her er der mulighed for overnatning på en campingplads.

Der er flere spor rundt omkring byen. Niveauerne for sporerne variere, og der er noget for alle. Nogle spor er for de fleste, og de fleste kan være med, mens andre har en sværhedsgrad der kræver, at man har erfaring med mountainbiking og god teknik. Flere af sporerne er nyanlagt, men der er også mange ruter, hvor der køres på ældre mere naturlige spor. Der er mulighed for at få testet sine nedkørselsfærdigheder, i det ét af sporerne har et fald over 2,2 km. på ca. 400 højdemeter.

Læs mere om området, og sporerne på:

Rychleby Trails.

Se kort over områdets mountainbikespor her.

Andre muligheder

Der er mange flere områder i Tjekkiet, hvor man kan køre mountainbike, end der er nævnt i denne artikel. Dette skal ses som en præsentation for 3 områder, hvor der er hurtig adgang fra Danmark, i det de alle ligger i det nordlige Tjekkiet. På MTB projects hjemmeside, kan man under Tjekkiet finde flere informationer om spor rundt omkring i Tjekkiet, hvor specielt dette spor Lužické Mountains – Česká Kamenice, også kunne være interessant.

Photo: Czech Tourism
Photo: Czech Tourism

Ligeledes kunne en tur til Trutnov Trails være et besøg værd. Deres hjemmeside, som dog kun er på tjekkisk, præsenterer et område med flere interessante spor. På kortet over området, kan man se, at sporene ligger omkring byen Trutnov. Besøg deres Facebookside, for at følge med i områdets udvikling, her er tale om et område der udvikler sig hele tiden, og som med tiden, helt sikkert får en hjemmeside som også er skrevet på engelsk.

Herudover er der nogle bureauer der arrangere mountainbike ture. Her kan man kigge på følgende sider: BIKO adventures Prague, som arrangerer ture omkring Prag.

Artiklen er lavet med hjælp fra Czech Tourism, som har hjulpet, med at lokalisere de forskellige områder.