Udvalget af lange MTB bukser er typisk ikke ret stort i de danske butikker. Så da vi gentagne gange havde set en reklame for RevolutionRace, besluttede vi os for at prøve deres Hyper Pro Pants.


Vores vurdering af Hyper Pro Pants fra RevolutionRace

Test score af Hyper Pro Pants fra RevolutionRace

Funktionalitet: 9

Design: 8

Pris: 8

Total Score: 8.3 ud af 10

Anmeldt af Lars Bachmann

RevolutionRace er et Svensk firma, som har specialiseret sig i outdoor og fritidstøj. De har blandt andet udviklet en serie af hybridbukser, som er velegnet til vandring, sejlsport, klatring, og selvfølgelig mountainbike. Vi har testet et par Hyper Pro Pants de sidste 3 måneder, hvor vejret har været både køligt, med let frost, regnvejr og op til ca. 10 grader.

Hyper Pro Pants

Netop disse bukser er velegnet til MTB (og vandring), og vi har stor glæde af dem. De er overraskende komfortable, og er nemme af få til at sidde godt. Omkring livet er der en god bred elastik,og de lukkes foran med en knap. De øverste lommer er tilpas dybe, og kan sagtens indeholde f.eks. en mobiltelefon. På begge lår er der ekstra lommer, hvor af den venstre lomme, har en ekstra inderlomme, hvis du har nogle mindre ting der ikke skal ligge løst.

Bag på er der syet en “vandret” lomme på, som er ideel til mobiltelefon, nøgler eller andre værdigenstande. Placeringen af lommen, gør at den ikke generer på nogen måde. Vi har brugt den til en mobiltelefon uden problemer.

Pasform & Størrelse

Bukserne sidder løst, men er stadig rimelig fit, så du har ikke følelsen af at de flagrer. Bliver det for varmt, kan de lynes op, ned af begge ben, så der kommer et mesh panel til syne, som giver en god ventilation. I bunden kan de spændes ind med velcro, så de sidder tæt omkring anklerne.

Bukserne på billedet er XXL, og er rigelig store til mig, som er 185cm og 110kg. Så størrelserne er meget “nordiske”, og passer også fint på “store” mennesker.

Hyper Pro Pants har strech omkring knæene, og bagenden, og de er yderst behagelige i alle situationer. Vi har også brugt dem sammen med knæbeskyttere uden problemer. Vi har været ude i let regn et par gange, men bukserne er heldigvis vandafvisende. Så du behøver ikke bekymre dig om en smule vand, og de er et rigtig godt bud på et par lange MTB bukser.

Konklusion

Udvalget af lange MTB bukser er ikke ret stort, hvis man ikke vil cykle med tights. Vi synes derfor det er interessant at RevolutionRace kan tilbyde et par lange “loosefit” bukser i god kvalitet, som prismæssigt også er ret interessant. Denne model vi har testet (Hyper Pro) koster kr. 620,- (Inkl. fragt), og det synes vi er en yderst rimelig pris, sammenlignet med hvad der ellers er på markedet.

Bukserne er lavet af 96% Nylon og 4% Elastan og vejer 514 gram.

Vi har været rigtig glade for Hyper Pro Pants, og kommer til at bruge dem et godt stykke tid endnu.

Læs mere om bukserne på rvrc.dk

“RevolutionRace er startet af Pernilla og Niclas, som begge er aktive outdoor mennesker. Deres koncept er at udvikle hybridtøj, der kombinerer slidstærkt stof med fleksibelt stretch-materiale til optimal funktion og pasform. Ideen blev skabt ud for et behov for at få funktionelt tøj med fantastisk pasform til overkommelige priser. Noget de mente manglede på det skandinaviske marked.”

Video fra RevolutionRace